Edip Başer

1942 senesinde Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1963 yılında Piyade Okulu’nu bitirdi. 1970 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1972 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. Kurmay subay olarak Brüksel’deki NATO Uluslararası Askeri Karargahında Harekât Dairesi Cari Harekât Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şubesi Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1986 yılında Tuğgeneral oldu. Napoli’deki NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nda İstihbarat Daire Başkanlığı ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1990 yılında Tümgeneral oldu. Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında Korgeneral oldu. 3. Kolordu Komutanlığı görevinde bulundu.

1998 yılında Orgeneral oldu. NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2. Ordu Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Eylül 2006 - Ocak 2007 tarihleri arasında PKK ile Mücadele Özel Koordinatörü olarak görev yaptı. Daha sonra Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 

Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Direktörü oldu.

İngiliz Harp Akademisi ve ABD Carlisle Harp Akademisi’nde çalışmalar yaptı. Birçok ulusal ve NATO nişanı aldı. Doktorasını “Türk Devrim Tarihi” konusunda yaptı.

“Kanatsız Uçmak” “Trakya Politikaları” isimli iki kitabı yayınlandı.

14 Mart 2021 tarihinde İstanbul’da tedavi görmekte olduğu hastanede vefat etti ve Karacaahmet mezarlığına defnedildi.