Halit Akçatepe

Halit Akçatepe

1938de İstanbul, Üsküdarda doğdu. Aslen Orduludur. Hababam Sınıfı serisinde Paşa Nuri rolünü canlandıran oyuncu Sıtkı Akçatepe ile oyuncu Leman Akçatepenin oğludur. Babası Sıtkı Akçatepe, aynı zamanda, Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşanın anne tarafından torunudur.

Halit Akçatepe, Refik Halit Karay Mektebinden sonra, Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdi. Tiyatroyla bu yıllarda ilgilenmeye başladı. Yeşilayın Yeşil Sahnesinde amatör olarak sahneye çıktı. Lisenin ardından önce Edebiyat Fakültesine, ardından Hukuk Fakültesine devam etti; ancak üniversite eğitimini tamamlamadı. Profesyonel olarak ilk kez 1960ta, Oda Tiyatrosu 4te sahnelenen Sel piyesinde oynadı.

Sinemaya ise esasında, henüz beş yaşındayken, Faruk Kençin yönettiği 1943 yapımı Dertli Pınar filmiyle başladı. Neredeyse her sene kamera karşısına geçerek birçok filmde rol aldı. 1975 yapımı Hababam Sınıfı filminde canlandırdığı Güdük Necmi karakteriyle Türk sinemasına adını yazdırdı.

İlk evliliğini 1963te Tülin Akçatepeyle yaptı. Bu evliliğinden Itır ve Ebru isminde iki kızı oldu. Eşinden 1981de boşandı. 1999’da Rezzan Akçatepeyle evlendi. Bu evliliğinden 2001de Günsu adlı bir kızı daha oldu. İkinci eşinden 2009da boşandı.

Halit Akçatepe, kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle 31 Mart 2017de, İstanbul’da öldü.

80in üzerinde film ve dizide rol aldı. Bazı önemli filmleri şunlardır:

Tatlı Dillim (1972): Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez’in üstlendiği, senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı, başrollerini Tarık Akan ve Filiz Akın’ın paylaştığı bir komedi filmidir. Halit Akçatepe, bu filmde çoban rolünü canlandırmıştır.

Canım Kardeşim (1973): Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, 1973 yapımı bir dram filmidir. Akçatepe, başrolleri Tarık Akan ve Kahraman Kıralla paylaşmıştır. Vizyona girdiğinde büyük başarı elde edemese de müzikleri ve senaryosuyla döneme damgasını vurmuştur.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1974): Aziz Nesin’in romanından uyarlanmış bir filmdir. Başrolünde Münir Özkul ve Şener Şen de yer almaktadır.

Hababam Sınıfı (1975): Rıfat Ilgaz’ın 1957 yılında yayımladığı aynı adlı eserinin Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmış hâlidir. Başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Feridun Şavlı, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer almıştır. 1 Nisan, 1975te gösterime girmiştir. İlk başlarda sadece kitabın okuyucuları tarafından izleneceği düşünülen film, bir anda ülke çapında başarı elde ederek, 28 hafta boyunca gösterimde kalmıştır. Halit Akçatepe, bu film serisinde Güdük Necmi rolünü canlandırmıştır.

Akçatepe, yanı sıra, Lüküs Hayat (1976) filminin senaryo ekibinde yer aldı ve Müjdat Gezenle beraber Şoför Memet (1977), Aydemir Akbaşla birlikte Şaban Pabucu Yarım (1985) ve Osman Sedenle birlikte Gurbetçi Şaban (1985) filmlerinin senaryosunu kaleme aldı.