Hastings Banda Yaşam Öyküsü - Güncel biyografi sitesi - www.yasamoykusu.com

Hastings Banda

Hastings Kamuzu Banda, 15 Şubat 1989’de, Malavi’nin Kasungu şehrinde doğdu. Köy okulunu yarıda bırakıp Mtunthama’ya, anneannesinin evine taşındı. Eğitimine Chikondwa’daki Chayamba Okulu’nda devam etti. 1917’de yürüyerek Johannesburg’a giderek birkaç yıllığına Witwaterstrand madeninde çalıştı. Orada Piskopos W. T. Vernon’la tanıştı. Piskopos ona Amerika’da, masraflarının kilise tarafından karşılanacağı Metodist bir okulda okumaya davet etti ve Banda burs alıp lise okumak üzere 1925’te New York’a gitti.

Afroamerikan bir kuruluş olan Wilberforce Enstitüsü’nün (şu anki Wilberforce Merkez Eyalet Üniversitesi’nin) lise kısmında okudu. 1928’de mezun oldu. Bursu sonlanınca, para kazanmak için Ganalı eğitimci Kweyir Aggrey’in düzenlediği davetlerde konuşmaya başladı. Bu konuşma esnasında Doktor Herald’la tanıştı. Bu vasıtayla İndiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydını yaptırdı ve okul değiştirerek Tensessee Meharry Tıp Okulu’ndan 1937’de mezun oldu. 1941 ila 1945 arasında North Shields’da doktor olarak çalıştı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Londra’da kendine bir muayenehane açtı ve İşçi Partisi’ne katılarak politikaya atıldı. 1945’te Manchester’da düzenlenen Beşinci Pan-Afrikan Kongresi’nde, Nyasaland Afrika Kongresi temsilcisi oldu. Bu dönemde ana vatanının sorunlarıyla ilgilenmeye başladı.

Banda, Kuzey ve Güney Rodezya’nın federasyon olmasını amaçlayan Kuzey Rodezyalı politikacı Sir Ron Welensky’e muhalifti. Fakat bu federasyon 1953’te kuruldu. Birkaç kongre lideri, Banda’dan ana vatanı Nyasaland’a dönmesini ve kendilerine liderlik etmesini istedi. Banda Nyasaland’a döndü. Nyasaland ve Rodezya Federasyonu aleyhinde konuşmaya başladı. Konuşmaları halk tarafından coşkuyla karşılandı. Malavililerin emperyalistlere direnmesi de bu coşkuyu artırdı. Şubat 1959’da bu durum ciddi bir hâl aldı ve Rodezyalı bölükler kamu düzenini sağlamak için sokağa çıktı. Olağanüstü hâl ilan edildi. 3 Mart 1959’da Banda ve yüzlerce Afrikalı tutuklandı.

Banda Nisan 1960’ta serbest bırakıldı. Ağustos 1961’de Nyasaland’da seçimler yapıldı. Banda adaylığını koydu ve Nyasaland’ın devlet başkanı seçildi. Unvanını 1 Şubat 1962’de aldı. Yapılan reformlarla ortaokulların süresi uzatıldı, Ulusal Mahkeme yapılandırıldı, belirli kolonyal vergiler sonlandırıldı. Afrika İlişkileri Sekreteri R. A. Butler, Aralık 1962’de, Nyasaland ve Rodezya Federasyonu’nun sonlandırılmasını onayladı.

Banda, Nyasaland’ın adını “Malavi” olarak değiştirdi ve Malavi, yeni bir Anayasa’yla 6 Temmuz 1964’te bağımsız bir devlet oldu.

Banda devlet başkanı olunca, ülkede kabine krizi yaşandı. Banda, otokratik olmakla suçlandı. Mevcut birçok bakanlığın Banda’nın yetkilerini kısıtlayacak bir yapıda olması sebebiyle, dört bakanlık Banda tarafından kaldırıldı. Yeni Anayasa’yla beraber Banda’nın yasama ve yargılama konusundaki yetkileri arttı. Malavi Kongresi Partisi (Malawi Congress Party/MCP) ülkedeki tek yasal parti hâline geldi. Parti, 1970’te, Banda’nın hayat boyu devlet başkanı kalacağını açıkladı. Parlamento da bu hayat boyu devlet başkanlığını kanunen 1971’de onadı. Banda’nın resmî unvanı “Dr. Nqwazi Hastings Kamuzu Banda Ekselansları, Malavi Cumhuriyeti Ömür Boyu Devlet Başkanı” oldu. İsminin önündeki “ngwazi”, “şeflerin şefi” demekti.

Özgürlük ve insan haklarına dair maddeler yeni Anayasa’da yer aldı ama uygulanmadı. Malavi bir polis devletine döndü. Sinema filmleri Malavi Sansür Komitesi’nce izlenmeden vizyona sokulmadı. Times ve Newsweek gibi dergiler sayfaları kesilerek yayımlandı. Postalar kontrol edildi ve değiştirildi. Telefonlar dinlendi ve Hükûmet aleyhinde söz sarf eden telefon konuşmaları kesildi. Ülkede sadece tek bir radyo, tek bir günlük gazete ve tek bir haftalık gazete yayımlanmaya başladı. Banda, kendisini eleştirenlerin bildirilmesini istedi. Aşırı muhalefet bastırıldı, bazı muhaliflerse tutuklandı, sürüldü veya şüpheli bir şekilde öldürüldü. Banda’nın ömür boyu devlet başkanlığına karşı çıkan parlamento başkanı Chiwanga ve Matenje, Sangala ve Gadama adlı üç bakan 1983’te ölü bulundu. Banga meclisi dağıttı. Bu ölümler sebebiyle 1995’te katil zanlısı olarak tutuklanıp yargılandı ama delil yetersizliği sebebiyle serbest bırakıldı.

Banda 25 Kasım 1997’de, Johannesburg’da öldü.