II. Elizabeth

II. Elizabeth

Elizabeth Alexandra Mary, 21 Nisan 1926da, Baba tarafından dedesi Kral V. Georgeun hâkimiyetindeki Britanya Krallığında, Londrada, tahtın üçüncü vârisi olarak doğdu. Babası, Kralın ikinci oğlu York Dükü Georgetur. (Tahta geçince VI George unvanını almıştır.) Annesi York Düşesi Elizabethtir. Elizabeth ismini annesinden, Alexandra ismini dedesi V. Georgeun annesinden, Mary ismini de V. Georgeun karısından, yani babaannesinden almıştır. Tek kardeşi Prenses Margarettir; 2002 yılında ölmüştür.

Elizabeth ile Margaret, evde, annesi ve mürebbiyesinin gözetimi altında, tarih, dil, edebiyat ve müzik odaklı bir eğitimden geçti. Mürebbiye Marion Crawford, iki prensesin çocukluk yıllarını 1950de basılan Küçük Prensesler adlı kitapta anlattı. Elizabeth, sonraki yıllarda Henry Martenden parlamento tarihi dersleri aldı ve Fransız bir mürebbiyeden Fransızca öğrendi.

V. Georgetan sonraki taht sırası, önce ilk oğlu Edwarda, sonra ikinci oğlu Georgea, sonra da ikinci oğlunun kızı Elizabethe aitti. Kralın 1936da ölmesi ve amcası Edwardın III. Edward olarak tahta çıkmasından sonra, Elizabeth, tahtın ikinci vârisi oldu. III. Edward bir sonraki yıl tahttan çekildiğini beyan edince, Elizabeth, babasından sonraki tek vâris oldu.

Eylül 1939da İngiltere, II. Dünya Savaşına girdi ve iki prenses 1939 yılının sonuna kadar İskoçyada kaldı. 1939da, henüz on üç yaşındayken, evleneceği Philip Mountbatten ile mektuplaşmaya başladı ve 9 Temmuz 1947de, yirmi bir yaşındayken, Edinburgh Dükü ve Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip Mountbattenla nişanladı. 20 Kasım 1947de de evlendi.

Elizabeth ile Philipin ilk evladı Prens Charles, 14 Kasım 1948de dünyaya geldi. 1950de ise Prenses Anne doğdu. Kral IV. George 1951de ölünce Elizabeth tahta geçti ve 2 Haziran 1953te taç giydi. Önce Mountbatten Hanedanı olan kraliyet ailesinin adı, İngiliz geleneklerince Winsdor Hanedanı olarak değiştirildi; ama 1960ta alınan bir kararla, hanedanın adı Mountbatten-Winsdor olarak belirlendi ve doğan erkek çocuklar, gerektiği hâlde, bu soyadını kullanmaya başladı.

Çift, yedi ay süren bir dünya turuna çıktı. Kraliçe, ziyaret ettiği ülkelerde yoğun kalabalıkların ilgisini topladı. 1960larda ve 1970lerde, İngiliz kolonisi olan yirminin üzerindeki Afrika ve Karayip devleti bağımsızlığını ilan etti. Çiftin iki oğlu daha oldu: Prens Andrew 1960ta, Prens Edwardsa 1964te doğdu. II. Elizabeth 1976da Kanada Montreal Olimpiyatlarının açılışını yaptı. 1992 yılında birçok talihsizlikle karşılaştı: Martta oğlu Prens Andrewla gelini Sarah ayrıldı; ağustosta kızı Prenses Anne ile damadı Kaptan Mark Phillips boşandı; Almanya ziyareti sırasında Dresdende, öfkeli göstericilerin yumurtalı saldırısına uğradı ve kasım ayında Winsdor Kalesinde yangın çıktı. 1997de, gelini Diana, Paristeki bir araba kazasında öldü.

II. Elizabeth, 2002de kendi kraliçeliğinin ellinci yılını, 2012de de altmışıncı kutladı. 2012de Londra Paralimpik Yaz Olimpiyatlarının açılışını gerçekleştirdi.