Kenan Doğulu

Kenan Doğulu


Müzisyen Kenan Doğulu, 31 Mayıs 1974 tarihinde İstanbul’da doğdu. Beş yaşındayken konservatuarın piyano bölümüne birincilikle girdi. Altı sene piyano bölümünde eğitim aldı. Bu sırada tiyatro eğitimi, çocuk korosunda solistlik, ritimli sazlar öğrenimini de sürdürdü.

Kültür Koleji’nde lise öğrenimini bitirdi. ABD’de, New Hampshire eyaletinde, Hesser College’da “Communication” sertifika programını bitirdi. Ardından L.A. Musicians Institute’da yüksek öğrenimine başladı. Daha sonra yüksek öğrenimine Türkiye’de, Bilgi Üniversitesi’nde devam etti.

Sanatçının ilk albümü "Yaparım Bilirsin" 1992 yılı mart ayında, ikinci albümü "Sımsıkı Sıkı Sıkı" 1994 yılı aralık ayında, "Kenan Doğulu III" albümü ise 1996 yılı temmuz ayında piyasada yerini aldı. Aynı yıl “Hiç Bana Sordun Mu?” adlı bir dizide de oynadı.

10. Yıl Marşı, 29 Ekim 1997 tarihinde Kenan Doğulu tarafından yeniden düzenlendi. 10. Yıl Marşı’nın bu düzenlemesinin de yer aldığı "Kenan Doğulu 3.5" adlı tekli, 1997 yılının nisan ayında piyasaya sunuldu.

Gençlik Marşı’nın yeni düzenlemesinin yer aldığı bir tekliyi 15 Mart 1999 tarihinde piyasa verdi. Ardından ağustos 1999’da "Ben Senin Herşeyinim" adlı albüm piyasaya sunuldu.

2001 yılında "Ex Aşkım" adlı albümü piyasaya çıkardı. 2002 yılında unplugged bir albüm olan "Kenan Doğulu 5.5" piyasaya çıktı. Ardından sırasıyla "Demedi Deme", “Kenan Doğulu 6.5”, "Festival", "Hayal Kahramanım" adlı albümleri yayımladı.

2009 yılında “Patron” adlı albümünü çıkardı. Doğulu ayrıca 2007 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ederek yarışmayı dördüncü olarak tamamladı.