Mehmet Erol Maraş

Mehmet Erol Maraş

1 Ocak 1956 tarihinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Ankara Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Hürriyet, Milliyet, Günaydın ve Tercüman gazetelerinde muhabirlik ile foto muharbiliği görevlerini üstlendi. 1979 yılı sonrasında, Hürriyet gazetesinin yurt dışı baskılarında muhabir ve foto muhabiri olarak yer almak için Almanya Frankfurt’ta bulundu.

İstanbul’da Akşam, Ankarada Günaydın gazetesinin yazı işleri servislerinde çalıştı ve yazı işleri müdür yardımcılığı görevlerini yürüttü. Gazeteci ve spor yazarı unvanlarıyla yurt içi ve yurt dışında olmak üzere birçok görev üstlendi.

1992 yılında, Gaziantep’in ikinci günlük ofset gazetesini yayımladı. Uzun yıllar boyunca Gaziantep’te bulunan yerel gazetelerde muhabir, yazı işleri müdürü, sorumlu müdür ve gazete sahibi olarak yer aldı.

1991 yılındaü Gaziantep’in ilk özel kanalı “Olay”ı ve “Olay Fm Radyosu”nu kurdu. 1990’lı yıllarda Olay Medya Grubu’nun temelllerini attı.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Adana şubesi yönetim kurulu üyeliğini, Yerel Medya Birliği Derneği’nin kuruculuk ve yönetim kurulu üyeliğini, Türkiye Radyo ve Televizyoncular Birliği’nin kuruculuğunu,  Radyo ve Televizyoncular Meslek Birliği’nin kuruculuğunu ve iki dönem üst üste yönetim kurulu üyeliğini, S.S. Gaziantep Basınevleri Kooperatifi’nin kuruculuğu ve yönetim kurulu başkanlığını, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin Gaziantep şubesinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk kez “renk ayrımı, grafik tasarım ve ajans” faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine öncülük etti.

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyan Genel Müdürlüğünün Basın Kartları Komisyonunda ABB adına görev aldı. Basın İlân Kurumu adına Gaziantep Valiliği Basın Kontrol Kurulu ve Geçici Basın Kontrol Kurullarında üyelik görevlerinde bulundu. Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinde başkanvekili, ikinci başkan ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Gaziantep Olay Medya Şirketler Grubunun yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü.

7. Anadolu Medya Ödülleri Töreni’nde, “Yılın Köşe yazarı Ödülü”nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: https://www.olay53.com/haber/cumhurbaskani-erdogandan-erol-marasa-gururlandiran-odul-1156869.htm