Ekrem Dumanlı

Ekrem Dumanlı

1964 yılında Yozgat’ta doğdu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir süre edebiyat dersleri verdi. 1993 yılında Zaman Gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABD’ye gitti. Boston’da Emerson College’ta yüksek lisansını tamamladı.

2001 yılında Türkiye’ye döndü ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü oldu. “28 Şubat Gölgesinde Amerika”, “Medya”, "Anlık Hikayeler", "Kronik Gündemlere Pratik Çözümler", "Sinemaya Farklı Yerden Bakmak", "Kayıp Defterden Hikayeler", "Üç Mesele: İktidar, Medya Ergenekon", "Son Duruşma", “Haber Kılavuzu”, "Şirket", "Konuşma Zamanı", "Alimler ve Zalimler" ve "Neylersin" adlı 12 kitabı yayınlandı.

“Son Duruşma” adlı tiyatro eseri "İstanbul Dünya Sahnesi" oyuncuları tarafından sahnelendi. Basın Konseyi Yüksek Kurul ve WAN (World Association of Newspapers) ve BJK kongre üyesi. Fatih Üniversitesi’nde ders verdi. 5 Ekim 2015 tarihinde kapatılan Zaman Gazetesi'nde ki yayın yönetmenliği görevinden istifa etti. İngilizce bilmektedir. Evli ve iki kız çocuk babası.

19 Aralık 2014 tarihinde “14 Aralık Tahşiyeciler Operasyonu” kapsamında gözaltına alındı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nü medya yapılanmasının sorumlularından görülen Ekrem Dumanlı 2015 yılında kaçak yollarla yurtdışına kaçtı.