Papa VIII. Innocentius

Papa VIII. Innocentius

Giovanni Battista Cybo, 1432de İtalyanın Cenova şehrinde doğdu. Babası, Napoli Kralının naibiydi. Romada senatörlük de yaptı.

Giovanninin ilk yılları Napoli sarayında geçti. Capua Katedrali rahipliğine atandı. Kral Alfonsonun ölümünün ardından, Giovanni ile Genoa başpiskoposu arasında bir tercih yapılması gerekti. Giovanniden Capua rahipliğinden istifa etmesi istendi. İstifasını veren Giovanni eğitim almak üzere önce Padovaya, sonra Romaya gitti.

Giovanni, Romada, Kardinal Calandrininin maiyetindeki papazlardan biri oldu. 1467de Papa II. Paul tarafından önce Savona, sonra Molfetta piskoposluğuna getirildi. 1473te Papa IV. Sixtus tarafından kardinal olarak atandı.

Papa IV. Sixtus Ağustos 1484te öldü. Otuz ikinci papanın seçilmesi için kardinaller toplantısı yapıldı ve Giovanni, VIII. Innocentius adıyla papa oldu.

VIII. Innocentius papalık töreninden sonra Hristiyanlık âlemine Türklere yönelik bir Haçlı seferi yapılması çağrısında bulundu ama bu çağrı dikkate alınmadı. Bunun ilk sebebi, Napoli Kralı I. Ferdinandla Papanın uzun süredir devam eden çatışmasıydı. Ferdinandın baskıcı yönetimi, 1485te aristokratların isyanına yol açmış, VII. Innocentus da bu isyanı desteklemişti Papa, Kral Ferdinandı 1489da aforoz etti ve Fransa Kralı VIII. Charlesı ordusuyla İtalyaya gelmeye ve Napoli Krallığını ele geçirmeye davet etti. Krallık ile Papalık arasında çatışma, VIII. Innocentiusun ölümüne kadar devam etti.

Bu dönemde de Osmanlıda, II. Bayezid tahttaydı ve kardeşi Cem Sultanla taht mücadelesine girmişti. Cem Sultan, önce Memlûk Sultanından yardım istedi, ardından Rodos Şövalyelerine sığındı. II. Bayezid, Cemi salmamaları için Rodoslulara para verdi. Cem de Fransadaki bir kaleye gönderildi. II. Bayezid, Fransaya bir mesaj yolladı ve yıllık bir ücret karşılığında Cemin alıkonulmasını istedi. Cem Sultan Mart 1489da VIII. Innocentiusun denetimine verildi. Bu durum, Papanın işine yaradı; çünkü II. Bayezidin Balkanlara saldırması durumunda, Cemin salıverilmesi tehdidini kullanabilirdi. II. Bayezid, kardeşinin tutulması karşılığında Papaya yıllık yüz yirmi bin altın ve kırk beş bin gümüş para ödedi. Cem Sultan, Papanın da ölümünden sonra, 25 Şubat 1495te, Capuada öldü.

Alman Engizisyon Mahkemecisi Kramer, cadı ve büyücü olduğu düşünülenlere yönelik sürdürülen takibatın daha da genişletilmesi için, VIII. Innocentiustan bir ricada bulundu. Papa da bu ricayı kabul edip 5 Aralık 1484te resmî bir bildiri yayımladı. Fakat Kramer bu bildiriye rağmen aradığı desteği bulamadı.

1487’de, tarihte gayet kötü bir ün kazanmış olan Tomas de Torquemada’yı İspanya Genel Engezisyon Başkanı ilan etti.

VIII. Innocentius, 25 Temmuz 1492de öldü.