Radovan Karadzic

Radovan Karadzic

19 Haziran 1945te, Demokratik Federal Yugoslavyanın altı cumhuriyetinden biri olan Karadağ Sosyalist Cumhuriyetinin Petnjica köyünde doğdu. 1960ta Saraybosnaya gitti ve Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesinde psikiyatri okudu. 1970te, Danimarkada, Naestved Hastanesinde nevroz ve depresyon konularında çalışmalar yürüttü. 1974 ve 1975te New Yorktaki Columbia Üniversitesinde ileri tıp eğitimi aldı. Yugoslavyaya dönünce, Saraybosnadaki Kosova Hastanesinde psikiyatr olarak çalışmaya başladı. 1983te Belgradda bir hastanede çalıştı. Tarımı geliştirme amaçlı bir fondan çektiği parayla sahtekârlık yaptığı gerekçesiyle arkadaşıyla beraber tutuklandı, fakat delil yetersizliği dolayısıyla bir yıl sonra serbest bırakıldı. Dava 1985te yeniden açıldı; yolsuzluk ve zimmetine para geçirme suçlarından üç yıl hapse mahkûm edildi.

Karadzic, 1989da Bosna-Hersekte, Sırbistan Demokratik Partisini kurdu. Amacı, Bosna-Hersek Sırplarını hem kendi arasında hem de Hırvat Sırplarıyla bir araya getirmekti. Parti, 1991de, Bosna-Hersek boyunca Sırbistan Otonom Bölgeleri oluşturmaya başladı. Bosna parlamentosunun onaylamasıyla Banja Luka adlı ayrı bir Sırp meclisi kuruldu. Bosnalı Sırplar bir halk oylaması düzenledi. Sırbistanın ve Karadağın Yugoslavyanın bir parçası olan ama kendi içinde bağımsız bir devlet olma fikri kabul edildi. 1992de Sırp Cumhuriyeti ilan edildi, ardından Anayasa kabul edildi. Karadzic Mayıs 1992de ordunun ve devletin başkanı oldu.

4 Ağustos 1995te Hırvat askerî güçleri Krayina Sırp Cumhuriyetine saldırdı. Karadzic, Komutan Ratko Mladiçi görevinden aldı ve ordunun başına geçti. Karadzic, Sırbistan ile yakın bağları korumak için çabaladı. Bu çabaların sonucu olarak da, iç savaşta Boşnaklara yönelik bir etnik temizlik başladı. Sırp topraklarında yaşayan Boşnak ve Hırvatlar bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. 11 Temmuz 1995’de BM tarafından güvenli bölge ilan edilen ve Hollandalı askerlerin denetimine verilen Srebrenitsa kentinde sekiz bin Boşnak erkek, Sırp güçleri tarafından katledildi.

Karadzic, Sırp olmayanlara karşı hem kişisel hem de komutan olarak savaş suçu işlemesi yüzünden, Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince suçlandı. Karadzic, yedi bin beş yüz Müslüman Boşnakın öldürülmesinden ve 1995teki Srebrenika soykırımını başlatmaktan sorumlu tutuldu. Ratko Mladic ve Karadzic, 1995te yargılanmaya başlandı. Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından kendisine dava açıldı. ABD Hükûmeti, Karadzicin başına beş milyon dolarlık bir ödül koydu.

Karadzic 21 Temmuz 2008de Belgradda yakalandı. Yakalandığı, Sırbistan Başbakanı Boris Tadic tarafından açıklandı. Karadziç davadaki savunmasında, kendisine ceza değil, ödül verilmesi gerektiğini belirtti. 30 Temmuz 2008’den beri Lahey’de tutuklu bulunmaktadır.

Laheyde 4 Mart 2016’da görülen dava sonucunda, Srebrenitsa’da soykırım işlemek, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan suçlu bulundu ve kırk yıl hapis cezasına çarptırıldı.