R.E.M.

1980 senesinde üniversite arkadaşları vokalist Michael Stipe ile gitarist Peter Buckın birlikte çalışmaya başlamasıyla kurulan R.E.M., yanlarına basçı Mike Mills ile davulcu Bill Berryi de alarak ilk konserlerini Twisted Kites ismiyle verdi. Aynı sene isimlerini R.E.M. olarak değiştiren grup, bu ismi ‘Rapid Eye Movement(hızlı göz hareketi olarak kullandı. İlk singleları Radio Free Europeu 1981 senesinde kaydetti. Beğeni toplayan R.E.M., Radio Free Europeun radyolarda kendine bolca yer bulmasıyla büyük plak şirketlerinin ilgisini çekti. 1982 senesinde I.R.S. Records ile anlaşan dörtlü, aynı sene Chronic Town isimli EPlerini kaydetti.

 

R.E.M., 1983 senesinde çıkan ilk albüm Murmur, Amerika listelerinde 36 numara olurken, albüm 30 hafta boyunca listelerde yer aldı.

 

1984 senesinde yayınlanan 2. albüm Reckoning ile Amerika listelerinde 27 numara olan R.E.M., ilk defa İngiltere listelerinde kendilerine yer bularak 91 numara oldu. ‘So. Central Rain (Im Sorry), ‘(Dont Go Back To) Rockwille şarkıları albümün hitleri oldu.  

 

1985 senesinde gelen 3. albüm Fables of the Reconstructionın kayıtları Londrada yapıldı. Bu albümde yeni prodüktör Joe Boyd ile çalışan grup, şarkılarda Amerikanın güneyindeki mitolojik konuları parçalarına yansıttı. İlk single ‘Fables of the Reconstruction oldu ve ilk klip ‘Cant Get There From Here parçasına çekildi.

 

1986 yılında çıkan 4. albüm Lifes Rich Pageant ile daha sert bir albüme imza atan R.E.M, bu albümle Amerika listelerinde 21 numara ve İngiltere listelerinde 43 numara oldu. Albüm, gruba 1987de altın plak getirdi.

 

1987 yılında Dead Letter Office isimli bir derleme albüm çıkartan R.E.M., bu albümde daha önce albümlerinde yer almayan parçalarla beraber, grubun etkilendiği Velvet Underground, Aerosmith, Pylon ve Roger Miller gibi sanatçıların parçalarının yorumlarına yer verdi.

 

1987 yılının Eylül ayında çıkan 5. stüdyo albümü Documentda daha politik bir duruş sergileyen R.E.M., bu albümle Amerika listelerinde 10 numara, İngiltere listelerinde de 28 numara oldu ve bu albümle ilk platin plağın sahibi oldu

 

1988 senesinde çıkardıkları derleme albüm Eponymous ile hit olmuş şarkılarına yer veren R.E.M., I.R.S. Recordsla da son kez çalışmış oldu.

 

1988 yılının sonlarında Warner Brothers Records ile 5 albümlük bir anlaşma yapan R.E.M., Kasım ayında Green albümünü piyasaya sürdü. 1991 senesinde gelen 7. albüm Out Of Time ile hem Amerika hem de İngiltere listelerinde 1 numara olmayı başaran R.E.M., albümden ‘Losing My Religion ve ‘Shiny Happy People gibi hit şarkılar çıkararak, Amerikada 4 milyon satmayı başardı.

 

1992 de 8. albüm Automatic For The Peopleı piyasaya çıkardı. Albümde ölüm temasını işleyerek karanlık bir albüm hazırlayan grup, bu albümle Amerika listelerinde 2 numara olurken, İngiltere listelerinde de 1 numara olmayı başardı.

 

1994 senesinde daha ‘rock bir albüm için stüdyoya giren R.E.M., aynı senenin Eylül ayında Monster albümünü piyasaya sürdü. Amerika ve İngiltere listelerinde 1 numara olan albüm, R.E.M.in en sert albümü olarak gösteriliyor.

1995 senesinde çıktıkları Monster Tour turnesi sırasında davulcu Bill Berry ile vokalist Michael Stipe, sağlık problemleri yaşarken, grup bir yandan da yeni albümleri için yeni şarkılar yazıyordu. 1996 senesinde Warner Brothers Records ile anlaşmalarını yenileyen grup, aynı sene 10. albümlerini piyasaya çıkarttı.

 

1996 senesinde çıkan 10. albüm New Adventures in Hi-Fi ile Amerika listelerinde 2 numara olan R.E.M., İngiltere listelerinde de 1 numara oldu. 1997 senesinde davulcu Bill Berrynin artık müziğe devam etmek istememesi ve gruptan ayrılmasıyla grup üç kişi kaldı.  

 

1998 senesinde çıkan 11. albüm Upda, Screaming Trees grubunun davulcusu Barrett Martin ve Beckin turne davulcusu Joey Waronker ile çalışan R.E.M., bu albümde bazen de davulları makine kullanarak kaydetti. Albüm birçok müzik eleştirmenince R.E.M.in en cesur albümü olarak kabul edildi.

 

1999 senesinde Man on the Moon filminin soundtracki için The Great Beyond adlı şarkıyı hazırlayan R.E.M., 2001 senesinde Reveal isimli albümünü piyasaya sürdü. Amerika listelerinde 6 numara olan albüm, İngiltere listelerinde yine 1 numara olmayı başardı.

 

R.E.M., 1980 yılında yazdıkları ‘All The Right Friends isimli parçalarını baştan kaydederek 2001 senesi filmi Vanilla Skyın soundtrackinde kullandı. 2003 senesinde In Time: The Best of R.E.M. 1988 – 2003 derleme albümünü çıkartan grup, bu albümde ‘Bad Day adındaki yeni şarkılarını hayranlarına sundu. Amerika listelerinde 8 numara olan albüm, İngiltere listelerinde 1 numara olmayı başardı.

 

2003 senesinde çıktıkları bir konserde R.E.M.in ayrılan üyesi Bill Berrynin sahnede gruba eşlik etmesi, grubun hayranlarını memnun ederken, 2004 senesinde 13. albüm Around The Sun piyasaya sürüldü. Amerika listelerinde 13 numara olan albüm, İngiltere listelerinde 1 numara olmayı yine başardı.

 

2006 yılında I.R.S. Recordsun kataloğuna sahip olan EMI, And I Feel Fine... The Best Of The I.R.S. Years: 1982 – 1987 adında bir derleme albüm çıkartarak R.E.M.in I.R.S. yıllarında hit olmuş şarkılarını piyasaya sürdü.