Şaban Çağıran

Şaban Çağıran

1961 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Kızılin köyünde doğdu. İlköğrenimi Besni Dumlupınar İlköğretim Okulunda, ortaöğrenimini Besni Lisesinde tamamladı. 1979’da Mersin Eğitim Enstitüsünü bitirdi ve sınıf öğretmeni oldu. Bir yıl kadar ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra üniversite sınavlarına tekrar girerek Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi/Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünü kazandı.

Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra banka müfettiş yardımcılığı sınavlarına girdi. Tütünbank Teftiş Kurulunda müfettiş yardımcılığı, müfettişlik, teftiş kurulu başkan yardımcılığı ve teftiş kurulu başkan vekilliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. Akabinde yine aynı bankada organizasyon ve kalite güvence grup müdürlüğü görevini ifa etti. Bankanın İS0 9001 Kalite Belgesi alınması sürecinin liderliğini bizzat yürüttü. Bu çalışma, dönemin Türkiye bankacılık sektöründeki nadir çalışmalardan biri oldu.

2001’deki bankacılık krizini müteakip HNS Holding’de grup koordinatörü olarak çalıştı. Bu grupta Menkul Kıymetler Şirketi Denetçisi, Leasing Şirketinde yönetim kurulu üyeliği ve Türk Nippon Sigorta AŞ’de genel müdür vekilliği görevlerini yürüttü.

2006 yılında, yenilenen adıyla Aegon Emeklilik AŞ’de insan kaynakları, mali işler, reklam ve halkla ilişkilerden sorumlu genel müdür yardımcılığı yaptı. Daha sonra yine aynı alanlardan mesul olarak Ankara Sigorta AŞ’de genel müdür yardımcılığına tayin oldu. 2008 ila 2011 yıllarındaysa Ankara Sigorta Genel Müdürü olarak çalıştı.

2011’de Denizbank AŞ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı. Burada Ekspertiz, Menkul ve Gayrimenkul Bölümünü kurdu. Aynı bölümün grup müdürlüğü görevini hâlen yürütmektedir. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıtlı mali müşavirdir.

Uzun yıllar aylık ekonomi dergisi Turcomoney’de köşe yazarlığı yaptı. Bu dergide işletme yönetimi ve ekonomi alanlarında yazdı. Bunun dışında Besni Ekspres, Besni Güncel ve Adıyamanlılar gazetelerinde de köşe yazarı olarak yazıları yayımlandı.

Galatasaray Spor Kulübü’nde kongre üyesi, Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneğinin ise üyelerinden biridir. Burada iki dönem süresince mali işlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliği görevlerini ifa etti.

Besni Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Çağıran, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak, her sene Besni’de organize edilen Eğitim Bayramları’nda aktif olarak çalışmaktadır.

İstanbul’da yaşayan Çağıran, evli ve üç kız babasıdır.

Kaynak: https://www.adiyamanlilar.net/biyografi/saban-cagiran-kimdir