Saba Tümer


Gazeteci ve sunucu Saba Tümer, 5 Aralık 1970 tarihinde İzmir’de doğdu. İzmir’de Özel Fatih Lisesin’den mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı.

Mezuniyetinin ardından altı ay Sky TV’de çalıştı ve Nurhayat Talay’dan diksiyon dersleri aldı. Ardından TRT spikeri Günay Oğuz’dan ders almaya başladı. Altı ay da Ege TV’de çalıştı, sonrasında 4,5 yıl NTV’de günlük haberleri okudu ve bir süre NStyle adlı dergide yazılar yazdı.

NTV’den Show TV’ye transfer oldu ve bir süre Show TV’de dış haberler sorumlusu olarak çalışmaya başladı ancak daha sonra SKYTURK’e geçerek Serdar Akinan ile birlikte “Ne Var Ne Yok” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

Bir haber sitesinin anketinde "en iyi bayan haber spikeri" seçilerek tekrar Show TV’ye döndü ve “Saba Tümer İle Bu Gece" isimli programı sunmaya başladı. Gece haberlerini sunmaya devam ederken Okan Bayülgen’in teklifi üzerine "Haber Makinası" adlı programda yer aldı ve aynı günlerde köşe yazarı Pakize Suda ile Star TV’de “Lütfen bu konuya girmeyelim” isimli kadın programını sundu. Ardından tekrar Show TV’ye geçerek Cem Özer ile birlikte “Haberiniz Var mı?” isimli sabah programını sunmaya başladı.

2008 yılında HaberTürk’te “Saba Tümer İle Bu Gece” isimli haber programının sunuculuğunu yaptı. Şu anda CNN Tük’te aynı isimli programı sunmaktadır.