Angelica Kauffman

Angelica Kauffman

30 Ekim 1741’de, İsviçre’de doğdu. Babası Joseph Kaufmann, sanatta ilerlesin diye kızına erkek elbiseleri giydirip onu sanat okuluna gönderdi. Babası da ressamdı. Daha 11 yaşındayken "Como'nun Rahibi" portresini yaptı ve yeteneği ilk önce babası tarafından keşfedildi. Genç kızlık çağlarında babası ile yaptığı seyahatlerde etrafında bulunan sanatçı grubundan etkilendi, İtalya seyahatleri sırasında sanatçı Raphael Mengs ve karısı ile tanıştı. Bu isimlerle beraber, daha sonra sanat kariyerinde ve sanata bakışısında önemli rol oynayacak olan J.J Wincklemann yaşamına girdi.

Wincklemann daha sonra Angelica'nın çizdiği bir portrede ölümsüzlüğe kavuştu. Bu portrenin sadeliği ve gerçekliği Angelica'nın, Winckelmann'a duyduğu saygının bir meyvesi olarak algılanmaktadır.

24 yaşına geldiğinde hem kadın hem de sanatçı olmanın verdiği tüm avantajları hissetti. Ardından Joshua Reynolds’la tanıştı.

İlk yapıtlarında Henri Gravelot ve François Boucher'nin Rokoko üslubundaki resimlerinin etkisinde kaldı. 1754 ve 1763'te iki kez İtalya'ya gitti, orada sanattaki yeteneğiyle ilgi topladı. Roma'da bulunduğu sırada Anton Rafael Mengs'in Yeni-Klasik tarzından etkilendi.

1776'da İngiliz büyük elçisinin eşi Lady Wentworth'la birlikte Londra'ya gitti. Joshua Reynolds'la yakın bir dostluk kurdu. İngiltere'de yaptığı sayısız portre ve bu dönemde çizdiği kendi portresi Reynolds'un etkilerini yansıtmaktadır. Kraliyet akademisinin kurulması için verilen dilekçede imzası ve akademinin 1769'daki ilk katalogunda üye olarak adı vardır. Kauffmann, Mary Moser'la birlikte bu onura ulaşan iki kadın sanatçıdan biridir. 1770’lerde iç mekânlar için resimler yapan bir gruba katıldı. Londra'da, Portman Meydanı'ndaki 20 Numaralı ev bu tür çalışmalarının bulunduğu yerlerden biridir. O sıralarda İngiltere'de yaşayan Venedikli ressam Antonio Zucchi ile evlendi ve kısa bir süre sonra Roma'ya geri döndü.

5 Kasım 1807’de, Roma’da vefat etti.