Arthur Laffer

Arthur Laffer

14 Ağustos 1940 yılında, Amerikanın Ohio eyaletinin Youngtown’ da doğdu. 1963 yılında Yale Üniversitesinden iktisat lisans eğitiminden mezun oldu. Daha sonra Stanford Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini kazandı, bu eğitimini 1965 yılında tamamlayarak bilim uzmanı unvanı kazandı. Yüksek lisansını tamamladıktan iki yıl sonra 1967 yılında Chicago Üniversitesinde akademik kariyerine başladı. 1970li yıllarda siyasi kariyer hayatına adım attı ve ilk olarak yönetim ve bütçe ofisinin baş ekonomisti unvanı ile hizmet etti. Bu görevini “Ekim 1970ten Temmuz 1972’ye kadar” sürdürdü.  Yüksek lisans sonrası yine aynı üniversitede Stanfordda doktora eğitimine devam ederek, 1972 yılında doktor unvanını aldı.

Standford Üniversitesinde doktora eğitimini tamamladı; akademik alanda çalışmaya başlasa da akademik araştırma dünyası içine girme çabası olmayan Laffer, genellikle topluluklara seslenmeye meyletti. 20li yaşlarında Richard Nixonun Yönetim ve Bütçe Bürosunda çalışmaya başladı. Buradaki çalışmaları sırasında, kendi şahsına ait olan basit bir denklemin, ülkenin çıktı seviyesini doğru olarak tahmin edebileceği iddiasını ortaya atarak ve yine genel olarak iyimser öngörülerde bulunarak ün kazan. Ardından akademik hayata geri döndü; gazete, makale ve konferanslarla fikirlerini yayma gayretine girdi. Yine Laffer eğrisi ile herkes tarafından konuşulan birisi hâline geldi.

Eğitim sürecini tamamladıktan sonra Pepperdine Üniversitesinde uzun yıllar akademisyen olarak çalıştı. 1970-1976 yılları arasında Chicago Üniversitesinde, bu üniversiteden ayrıldıktan sonra 1976 ile 1984 yılları arasında Güney California Üniversitesinin işletme ve ekonomi bölümünde profesör unvanı ile akademik hayatına devam etti. Ayrıca 1986 yılında Cumhuriyetçi Partiden California senatörlüğü için aday adayı oldu, yapılan ön seçimi kazanamadı.

İş, ekonomi ve politik ekonomi gibi alanlarda birçok kitap ve makalenin yazarı olan Arthur Laffer, ekonomik kariyerine Wall Street Journal’da yazılar yazarak başladı. Amerika’da hazine sekreterlerine danışmanlığın yanı sıra, 1972 yılından 1977 yılına kadar uzman danışman sıfatıyla Millî Savunma ve Maliye Bakanlıklarında da hizmet etti.  Daha sonraları, 1981-1989 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak görev yapan Ronald Reagan’a danışmanlık yaptı. Kariyer hayatı boyunca ödüller aldı.

1970’li yıllarda, danışmanlığını yaptığı Reagen’a ekonomik anlamda gelişmelere zemin oluşturacak fikirlerini aktardı. Etkili ve faydalı görüşmeler ardından Reagen’ın makroekonomi politikalarında bir fark oluştu. Özellikle Reagen, ekonomi kanadı ile vergi kanadı arasındaki bağları ve köprüleri derinlemesine inceledi. 1981 yılının yarılarına kadar, Reagen’a ekonomi danışmalığı yaptı ve bu danışmanlık sırasında etkili ve güçlü argümanlar ortaya koymayı başardı. Genel anlamda Arz Yanlı İktisadi düşüncenin liderlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: Perihan Dutlu Erten, İbn-İ Haldun Ve Arthur Laffer’de Vergi Politikası Ekonomik Gelişme İlişkisi, Celal Bayar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim Dalı, Doktora Tezi, Manisa, 2020.