Eren Özmen

1980’lerin başında yükseköğrenim görmek için Türkiye’den ayrıldı ve ABD’ye gitti. ABD’ye geldiğinde sınırlı İngilizce bilgisine sahipti ve maddi imkânları da oldukça kısıtlıydı.

1985 yılında Nevada, Reno Üniversitesinde (UNR) İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 1988 yılında Sierra Nevada Corporation’a katıldı. Eşi Fatih Özmen ile birlikte, 1994 yılında Sierra Nevada Corporation Şirketi’ni satın aldı.

Özmenlerin “stratejik planlama çabalarının doğrudan bir sonucu olarak” Sierra Nevada Corporation, zaman içerisinde on dokuz şirketi satın aldı. Sierra Nevada Corporation; on sekiz ABD eyaletinde ve İngiltere, Almanya ile Türkiye’de otuz üç tesiste, altı farklı iş alanında genişledi. Altı iş alanı; uzay sistemleri, haberleşme, seyrüsefer, gözetim/hava trafik yönetimi, istihbarat, gözetleme ve keşif, entegre görev sistemleri, bilgi ve sensör çözümleri ve elektronik harp/menzil olarak belirlendi.

Özmen, Forbes tarafından hazırlanan “Amerika’nın Kendi Servetini Yaratan Kadınları listesinde onuncu sırada yer aldı.

Özmen, başarısı karşısındaki duygularını şu sözlerle ifade etti: Farklı endüstrilerde kendilerini kanıtlayarak büyük başarılar elde etmiş olağanüstü kadınlar arasında adımın anılmasından onur, gurur ve büyük bir mutluluk duyuyorum. Elde ettiğim bu başarı, azimle çalışma cesaretinin ve mevcut koşulların ötesinde hayal kurmanın ne denli fırsatlar yaratabileceğini kanıtlıyor. Gelecek nesillere ilham verme umuduyla ileriye dönük çaba sarf etmeye devam edeceğim.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Eren_%C3%96zmen

https://www.dha.com.tr/ekonomi/turk-girisimci-eren-ozmen-amerikanin-kendi-servetini-yaratan-kadinlari-listesinde-ilk-10a-girdi-2091202