Evrim Akın

12 Haziran 1979 tarihinde Ankara’da doğdu. Babası Arnavut, annesi Kürt kökenlidir. Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi'nde büyüdü. İzmir Selma Yiğitalp Lisesinde ortaöğrenimini tamamladı. Oyuncu olmaya henüz lise yıllarını sürerken karar verdi. Bunun için Konak Belediye Tiyatrosunun kurslarına yazıldı. Ardından bu tiyatronun kadrolu oyuncusu oldu.

Lise tahsilinin ardından konservatuvar eğitimi almak üzere İstanbul’a gitti ve Müjdat Gezen Sanat Merkezine girdi. Buradayken Ümit Çırak ile tanışıp 1997 yılında evlendi. Bu evliliği altı ay sürdü.

1990'lı yıllarda Orkid reklamında oynadı. Bununla beraber birkaç tiyatro oyununda da oyunculuk yaptı. En büyük çıkışını ise Show Tv’de yayımlanan İmparator adlı dizide Çiçek karakterine hayat vererek gerçekleştirdi. Bu diziyi yazıp yöneten isim İbrahim Tatlıses’ti.

1999-2000 yıllarında İbo Show’un muhtelif skeçlerinde oynadı. Aynı dönem şarkıcı Ömer Danış’ın Alacağım adlı şarkısının klibinde yer aldı. Bundan sonra çeşitli dizilerde görünmeye başlayan Akın’a asıl ününü kazandıran dizi Avrupa Yakası oldu. Bu dizide canlandırdığı Selin Yerebakan karakteri, dönemin en gözde dizi karakterlerinden biri oldu.

Avrupa Yakası’ndaki başarılı performansının ardından Bez Bebek adlı dizide yer aldı. Burada da Nana karakterine hayat vererek ününü pekiştirdi.

2007’de Müjdat Gezen, Levent Kırca, Peker Açıkalın ve Kadir Çöpdemir gibi usta isimlerin de yer aldığı Güldür Bakalım adlı televizyon programında jüri üyesi oldu.

2008 yılında Kanal D’nin mizah programı Koca Kafalar’da sunuculuk yaptı.

2009-2010 yıllarında TV8'deki Uzman Avı adlı yarışma programını sundu.

2011 ila 2013 yıllarında atv’de yayımlanan Alemin Kıralı adlı dizide Jülide karakterine hayat verdi. Daha sonra Show Tv’deki Ev Kuşu adlı programı sundu.

Yine Show Tv’nin programları olan Piramit ve Çocuktan Al Haberi adlı yapımlarda da görev aldı. 44. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde "En İyi Kadın Sunucu" seçildi. Ardından Güldür Güldür adlı mizah programında Özge karakterini canlandırdı. 2020 yılında Star Tv’deki Yeni Bir Ev adlı yarışma programını sundu.

Bugüne kadar yer aldığı pek çok proje ödüle layık görülürken kendisi de birçok ödül kazandı.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim_Ak%C4%B1n