Judith Leyster

Judith Leyster

28 Temmuz 1609’da, Hollanda’da doğdu. Bir bira üreticisinin kızıydı. Küçük yaşlarda resim yapmaya başladı. Yirmi dört yaşında Harlem Ressamlar Loncasına kabul edildi. Çağdaşı Flaman ressamlarından daha çeşitli konuları işledi. Tür resminde ev içi sahnelerini ilk kez konu alanlardan biriydi. Frans Hals'dan etkilendi; Utrecht Okulunun Tenebrizm doğrultusundaki uygulamalarına ilgi duydu. Yapıtlarının çoğu 1629-1635 yıllarına aittir.

1636'da tür ressamı Jan Meinse Molenaer ile evlendi ve Amsterdam'a taşındı. En ünlü yapıtları “Teklif” ve “Fülüt Çalan Çocuk” isimli eserleridir. Çağında ünlenebilen az sayıdaki kadın ressamdan biridir. En tanınan yapıtları portreleri, natürmortları ve tür resimleridir.

Çalışmaları o zamanın ünlü ressamları ve çağdaşları, Frans Hals ve Gerard van Honthorst etkileri taşısa da kendine özgü bir dili vardı. Kocasının da resimleri üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Kocası "fakir ve düşük yaşam" ressamı olarak bilinen Jan Holnear'dı.

Eğlenceyi seven ve kendini bu şekilde ifade eden bir karaktere sahipti. Katıldığı eğlenceler esnasında gördüklerini, eserlerine, detaylı ve başarılı iç-mekân kompozisyonlarıyla dâhil etti. Judy Chicago, Leyster'in eseri ile ilgili olarak Chicago'da bir söyleşide "Aslında yüzyıllara uzanan ve içinde kendimi dahi bulduğum bir yetenek." olarak tanımladı.

10 Şubat 1660’ta, Hollanda’da vefat etti.