Nur Koçak

14 Aralık 1941 tarihinde, İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul, lise onuncu sınıfın sonuna kadar TED Ankara Kolejinde okudu, liseyi Western High School, ABD Washington DC'de bitirdi.

İlk resim çalışmalarını Ankara Kolejinde Turgut Zaim'le yaptı. Daha sonra Washington, DC'de lise öğrencisiyken bir süre soyut dışa vurumcu Leon Berkowitz'le çalıştı. Orada okulunun "en iyi sanat öğrencisi" seçildi. 1960-1968 arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Adnan Çoker, Cemal Tollu ve Neşet Günal'ın öğrencisi oldu. 1970-1974 yıllarında, Paris'te ENSBA'da resim dalında uzmanlık çalışmaları yaptı. 1975-1981 arasında akademide, 2000-2001'de ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi oldu.

Devlet bursuyla Paris'te yaşadığı yıllarda foto-gerçekçilik doğrultusunda çalışmaya başladı. Batı'nın renkli kadın dergilerindeki reklam fotoğraflarından esinlenerek 1974'te başladığı "Fetiş Nesneler/Nesne Kadınlar" dizisinde kadının kullanım nesnelerini ya da kadının nesne olarak kullanımını konu edindi. Amaçladığı fotoğrafik görüntüyü yağlı boya yerine akrilik, fırça yerine de boya tabancası (air brush) kullanarak elde etti; nesneleri en ince ayrıntısına kadar betimledi. Sanatçı 1970'lerin sonunda "Posta Sanatı" ile ilgilendi, 1981'de gazete fotoğraflarından yola çıkarak kâğıt üzerine kurşun kalemle çizdiği "Mutluluk Resimleriniz" adlı kartpostallar dizisi ile 3. İstanbul Sanat Bayramı Yeni Eğilimler Sergisinde Altın Madalya kazandı.

1979'dan başlayarak kendi aile albümünden yararlandığı "Aile Albümü'nden", 1989 itibaren de kendi çektiği fotoğraflardan yararlandığı "Vitrinler" dizilerini gerçekleştirdi. Sanatçının 1996-2006 arasında yaptığı ve ilk popüler ikon Cahide Sonku'nun yaşam öyküsünü konu edinen bir dizi portresi, İstanbul Modern koleksiyonunda yer almaktadır.

Tekniği, resimde gerçeğe yaklaşmanın tek yolu olarak benimsediğini söyledi. Çalışmalarında, foto-realist bir tekniğe göre oluşturulan nesne görüntülerini, birer "fetiş-nesne" anlam kazanacak düzeyde biçimleme tarzıyla, bu anlamı vurgulayacak bir kompozisyona göre düzenledi ve konumlandırdı. Özellikle kadınların toplumdaki yerine odaklanan çalışmalar yapmaktadır.

Hâlen İstanbul'da serbest sanatçı olarak çalışmaktadır.