Rosalba Carriera

Rosalba Carriera

12 Ocak 1673’te, Venedik’te doğdu.

İlk önceleri Venedik'te çok müşterisi olan ipek üzerine desen çalışmalarıyla tanındı. Bu pazarın bitmesi sonucu dekoratif çalışmalarını enfiye kutuları üzerine taşıdı. Ailesi Rosalba'nın yeteneğinin farkına varınca yine ailesi tarafından anatomi öğrenmesi ve minyatür sanatını geliştirebilmesi için okula gönderildi.

Öğretmenlerinden birinin sayesinde pastel boyayla tanıştı. Bu sayede yağlı boya resimler için skeçler hazırlamaya başladı. Bu dönem onun yeteneğinin minyatürden tuval üzerine atladığı dönem olarak görülmektedir. Pastel ile yaptığı portreler, zamanla herkesin dikkatini çekmeye başladı. Oldukça utangaç ve çekingen bir yapıya sahip olmasına rağmen iki kız kardeşini de sanat dünyasına kazandırmayı başardı. Bunlardan Giovanna daha sonraları Rosalba'nın asistanı ve en büyük yardımcısı oldu.

Paris'ten davet aldığı zaman, bütün ailesini de yanında götürdü. Genç Kral 15. Louis tarafından çok beğenildi ve Fransız Sanat Akademisine kabul edildi.

Giovanna'nın ölümünden sonra Rosalba'nın üzgün ve melankolik dönemi başladı. Kendi portresinde de bu dönemin izlerini taşımaktadır.

15 Nisan 1757’de, Venedik’te vefat etti.