Rüştü Asyalı

Rüştü Asyalı

1 Ocak 1947 tarihinde, Ankara’da doğdu.

Lise yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezi’nde açılan tiyatro kurslarında eğitim gördü. 1963 yılında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde “temsil kolu sanatçısı” olarak yer aldı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü sınavını kazandı, buradan mezun olduktan sonra 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk çalışmalarına başladı. 

“Keşanlı Ali Destanı”, “Fil Adam”, “Düşler Yolu” ve “Azizname” gibi oyunlardaki rolleriyle büyük başarı elde etti.

“Kanlı Nigar”, “Ah Şu Gençler”, “Ölümsüzler”, “Yunus Diye Göründüm” ve “Soruşturma” adlı oyunların yönetmenliğini üstlendi.

Sinemaya olan katkıları, özellikle “Keloğlan” serisinde canlandırdığı karakterle dikkat çekti. Henüz 25 yaşında iken rejisör Metin Erksan’dan aldığı film teklifini kabul etti ve “Her şeyden önce Keloğlan bizim masalımızdır. Sanıyorum Türk halkı kendi özünden gelen bu kahramanı tutacaktır.” diyerek yola çıktı. Berber Mustafa Kafalı, Asyalı’nın saç ve sakalını ustura ile kazıyarak onu Keloğlan’a çevirdi. Asyalı, film çekimleri boyunca set dışında peruk kullanmak zorunda kaldı. 

1971-1975 yılları arasında dört “Keloğlan” filminde rol aldı. 

“Atatürk Anlatıyor” belgeselinde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdı.

12 yıl boyunca diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk dersleri verdi. Dil Derneği ve Konak Belediyesi tarafından ortaklaşa yayımlanan “Şiirlerle Atatürk’ü Anlamak” adlı şiir seçkisindeki şiirleri seslendirdi.

Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Son çalışması “Ben Bir İnsan” (2002) isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde oynandı.

9 Temmuz 2008 tarihinde Devlet Tiyatroları başrejisörlüğüne getirildi, 2012 yılının Mart ayında başrejisörlük görevinden emekliye ayrıldı. 

Tiyatro oyunlarının haricinde 12 film ve dizide rol aldı. Bazıları şunlardır: 

Keloğlan Aramızda (1971)

Keloğlan’la Can Kız (1972)

Keloğlan İş Başında (1975)

Ben Bir Garip Keloğlan’ım (1976)

Kod Adı (televizyon dizisi, 2006)