Zeki Yavuztürk

Zeki Yavuztürk

1935 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kemaliye ve İstanbul’da tamamladı. Zonguldak Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Mayıs 1958’de Ereğli Kömür İşletmesi Üzülmez Bölgesi Dilaver Bölümü’nde kartiye mühendisi olarak göreve başladı.

Haziran 1959 - Ocak 1961 tarihleri arasında askerlik hizmetini yaparak eski görev yerine döndü. Ağustos 1963 tarihine kadar ocak mühendisliği yaptı.

Ağustos 1963’te Almanya’daki Essener Steinkohlenbergwerg firmasının daveti üzerine Almanya’ya giderek, Ağustos 1966 yılına kadar mezkur firmada sorumlu Ocak Mühendisi olarak çalıştı. Aynı yıl Etibank Genel Müdürlüğü tarafından açılan devlet yurtdışı bursunu kazandı. ABD’nin Michigan eyaletindeki Michigan Teknik Üniversitesi’nde Metalürji dalında yüksek lisans yaparak Metalürji Mühendisi oldu. Daha sonra, "Düşük Karbon Çeliklerinin Susuz Ammoniada Stress Corrosionu" konusunda doktora yaptı.

Mayıs 1970’de yurda dönerek Etibank Genel Müdürlüğü’nde alüminyum, ferro krom konularında Ağustos 1972’ye kadar başmühendis olarak çalıştı. Aynı yıl özel sektöre geçerek, Ağustos 1982’ye kadar Elazığ’daki bir şirkette Teknik Müdür, Genel Müdür olmak üzere çeşitli endüstriyel projelerin realize edilmesinde çalıştı.

1983 yılında yapılan genel seçimlerde Elazığ Milletvekili seçildi. I. Özal Hükümeti’nde 13 Aralık 1983 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi. 1987 Genel Seçimlerinde Ankara’dan milletvekili seçildi. 1987 - 1991 tarihleri arasında Kuzey Atlantik Assamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

Halen sosyal ve teknik içerikli organizasyonlarda görev almaktadır.