Daft Punk

Fransız elektronik müzik grubudur. Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter’den oluşan Daft Punk, bağımsız sanatçıların şarkılarına vokalsiz coverlar yapan bir grup olarak işe başladı. Progressive house’dan funk’a, electro ve techno’dan hip-hop’a kadar karışık, deneysel ve kendilerine özgü bir tarza sahip olan Daft Punk, ilk single çalışmaları ‘The New Wave’i 1993 senesinde yayınlandı. Ardından ‘Da Funk’ single çalışması ile başarılı bir satış rakamına ulaşarak tüm dünyada tanınmalarını sağladı.

Daft Punk, ilk albümlerini 1997 senesinde ‘Homework’ adı ile yayınladı. Bu albümde önce ki şarkıların doğrultusunda oldukça başarılı oldu. Bu albümdeki ‘Around The World’ adlı single 90’lı yılların klasikleri arasına girdi.

2001 yılında daha çok elektro-pop tarzında kayıt ettikleri ikinci albüleri ‘Discovery’, listelerde iki numaraya kadar yükseldi. Bu albümdeki parçalar daha sonra yaptıkları anime film ‘Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem’in film müziklerini oluşturdu. Yine 2001’de canlı performanslarından oluşan ‘Alive 1997’ albümü yayınlandı.

Grup, kostümleri ile de her zaman dikkat çekti. İlk dönemlerinde robot kıyafetleri ile, peşinden maskelerle sahneye çıkan ikili sonradan LED efektli kasklar, metal eldivenler giymeye başladı. En son da daha basitleşmiş kıyafetlerle hayranlarının karşısına çıktılar. Hep yüzleri kapalı olan ikilinin istisna da olsa birkaç yüzü görünen fotoğrafı bulunmaktadır.

Daft Punk, dört yıllık bir aradan sonra sadece altı haftada kayıt ettikleri ‘Human After All’ adını taşıyan albümlerini çıkardı. Albüm büyük bir liste başarısı elde edemedi. Daft Punk son olarak en iyi parçalarını bir araya topladıkları ‘Musique Vol. 1: 1993-2005’ albümünü yayınladı.