Fazıl Say


1970 yılında Ankara’da doğan Fazıl Say, 4 yaşında piyanoya başladı, Ankara Devlet Konservatuarı’nda "Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü"de öğrenim görerek 1987’de konservatuarın Piyano ve Kompozisyon Bölümleri’ni bitirdi.

Çalışmalarını burslu olarak Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda sürdüren sanatçı, 1991 yılında konçerto solisti diplomasını aldı, 1992 yılında Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müziği öğretmenliğine getirildi. 1994’te Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan Say, 1995 yılında New York’ta yapılan kıtalararası yarışmanın da birincisi olarak konser kariyerine başladı.

Sanatçı, oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için çok sayıda şarkı besteledi. Bu eserler arasında "Nazım" ve "Metin Altıok Ağıtı" başlıklı oratoryolar, 4 piyano konçertosu, Zürih Üniversitesi’nin siparişi üzerine "Albert Einstein"’ın anısına yazdığı orkestra eseri, Mozart’ın 250. doğum yılında Viyana’daki Kutlama Komitesi’nin siparişi dolayısıyla bestelenen "Patara" adlı bale müziği de vardır.

Fazıl Say, bugüne kadar 20 uluslararası ödül aldı. 2007 yılında Montreux Caz Festivali’nde piyano jürisinin başkanlığını yapan Say’ın, Türk saz şairi Aşık Veysel’in "Kara Toprak" adlı halk şarkısından esinlenerek bestelediği piyano parçasını da içeren aynı başlıklı bir CD çıkardı. 2008 yılında Avrupa Birliği tarafından "Kültür Elçisi" unvanıyla görevlendirildi.