I. Isabella

Isabella, 22 Nisan 1451de, Kastilya Krallığının (şu anda İspanya topraklarında bulunan) Avila eyaletinin Madrigal de las Altas Torres bölgesinde doğdu. Babası Kastilya Kralı II. John, annesi ise Portekizli Isabelladır. Doğumuyla beraber üvey ağabeyi Kastilyalı IV. Henryden sonra tahtın ikinci vârisi oldu. Fakat öz erkek kardeşi Kastilyalı Alfonsonun kendisinden iki yıl sonra doğmasıya birlikte veraset sırasında üçüncülüğe düştü.

Kastilya Kralı II. John 1454te öldü ve yerine, Isabellanın üvey ağabeyi IV. Henry geçti. Isabella ve kardeşi Alfonso, Arevaloya taşındı. Bu dönemde Isabella ile Alfonso, ölen babalarının vasiyetinin Kral IV. Henry tarafından uygulanmaması sebebiyle fakirlikle mücadele etmek zorunda kaldı. Isabella bu dönemde dinî bir eğitimden geçti.

Kral IV. Henrynin Joanna adında bir kızı olunca, Isabella ile Alfonso Segoviaya nakledildi ve Kralın bizzat gözetimi altında tutulmaya başlandı. Isabella, Kraliçe Portekizli Joanın kalesinde kalmaya başladı. Bu dönemde Isabellanın hayat standardı yükseldi. Daha iyi bir eğitim almaya ve eğlenceli bir hayat sürmeye başladı. Fakat Kralın, ülkedeki karışıklıklar sebebiyle bunları yasaklaması üzerine Isabella Segoviadan ayrıldı.

Alfonso, taht üzerinde hak iddia etmeye başladı ve 1467de, Kralın ordusuyla çarpıştı. İkinci Olmedo Muharebesi berabere bitti. Kral, Alfonsodan, kendi kızı Joanna ile evlenmesini istedi. Alfonso Joanna ile evlendi ve Austrias Prensi unvanını aldı. Fakat Temmuz 1468de öldü. Isabelladan, öz ağabeyinin yerine geçmesi istendi. Kral ile Isabella bir uzlaşmaya vardı ve 19 Eylül 1468de Toros de Gusando Antlaşması imzalandı. Isabella artık bir sonraki vâristi.

Bu verasetle beraber Isabelin evliliği konusu gündeme geldi. Portekiz, Aragon ve Fransadan evlilik teklifleri geldi. Kral IV. Henry, Isabellanın Portekiz Kralı V. Afonsoyla evlenmesini istemekteydi. Fakat Isabel, Aragon Kralı Ferdinandla evlenmeyi uygun buldu ve onunla Ekim 1469da evlendi. Böylelikle Kastilya ile Aragon Krallıkları birleşerek İspanyanın temeli atılmış oldu. Kral IV. Henry, yaptıkları antlaşmaya uymaması gerekçesiyle Isabellanın, verasetini feshetti ve kendi kızı Joanı yeni vâris tayin etti.

Isabellanın Ekim 1470te aynı adlı bir kızı oldu.

Kral VI. Henry Aralık 1474te öldü. Kastilyalı asiller, Kardinal Mendoza ve Amiral Engiques tarafından desteklenen Isabella, Leon ve Kastilya Kraliçesi olarak ilan edildi. Karşı cenahta ise Kralın kızı Joan vardı. Portekizli V. Alfonso, Mayıs 1475te Kastilyayı işgal etti ve Joanla nişanlandı.

Ağustos 1475te Segoviada ayaklanma çıktı. Isabella ordusuyla onları bastırdı ve şehir meydanına giderek isyancılarla konuştu. Haziran 1478de oğlu John doğdu. Böylelikle Isabellanın kraliçe olarak konumu, vâris olacak erkek bir evlat doğurmasıyla yasallaştı.

Bu dönemde Kastilya ve Portekiz orduları, Atlantik Okyanusu hâkimiyeti için savaşmaya başladı. Dört yıl devam eden savaş, Kastilyalıların kara, Portekizlilerinse deniz zaferiyle sonuçlandı. 4 Eylül 1479da Alcaçovas Antlaşması imzalandı. Portekiz Kastilya tahtından vazgeçti, buna karşılık Kastilyada bulunan Atlantik toprakları Portekize verildi. Isabellanın Kastilya Kraliçeliği bu antlaşmayla tanınmış oldu.

Isabella ile Ferdinand ülke tahtına oturduktan sonra birçok reforma girişti. Yönetim sistemini yeniden organize etti. 1476da, Santa Hermandad/Kutsal Kardeşlik adı verilen kolluk kuvvetleri uygulamaya konularak ülkedeki suç oranı düşürüldü. Kral IV. Henrynin bıraktığı borçlar azaltıldı. Kristof Kolombun 1492deki Yeni Dünya seyahati finanse edildi. İber Yarımadasındaki Müslümanların ortadan kaldırılmasını amaçlayan Reconquista/Yeniden Fetih projesi 1492de tamamlandı. Direnişi kırılan Müslümanlar Afrikaya sürüldü. Isabella ile Ferdinand, Papa VI. Alexander tarafından Katolik Kral ve Kraliçe unvanını aldı.

Kastilya Kraliçesi I. Isabella 26 Kasım 1504te öldü.