Leonardo Di Caprio

Leonardo Di Caprio


Oyuncu Leonardo Wilhelm Di Caprio 11 Kasım 1974 tarihinde Kaliforniya’da doğdu. Babası George DiCaprio, çizgi roman dağıtıcısıdır, annesi Irmalin DiCaprio ise avutkattır.

1989 yılında kariyerine “Parenthood” dizisinde “Garry Buckman” rolü ile başladı. Daha sonra “Santa Barbara” dizisnde “Mason Capwell” karakterinin genç halini canlandırdı.

1991-1992 yılları arasında “Growing Pains” dizisinde oynadı. 1991 yılında ise “Critters 3” isimli filmde rol aldı. İki yıl sonra Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte “This Boy’s Life” (1993) isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı “What’s Eating Gilbert Grape” filmi ile 19 yaşında “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscarı’na aday gösterildi.

1995 yılında “The Basketball Diaries” ve “Total Eclipse” filmlerinde, 1996 yılında “Romeo + Juliet” filminde rol aldı. Bu rolü ile Berlin Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncuya verilen “Silver Berlin Bear” ödülünü kazandı.

1997 yılında “Jack Dawson” canlandırdığı “Titanik” filminde oynadı. Film 11 Akademi Ödülü kazandı. DiCaprio bu filmi ile Altın Küre’ye aday gösterildi. 1998 yılında “The Man in the Iron Mask” ve “Celebrity”, 2000 yılında “The Beach” ve 2001 yılında “Don’s Plum” filmlerinde rol aldı. Daha sonra 2002 yılında Martin Scorsese’nin yönettiği ve 10 dalda Oscar adayı olan “Gangs of New York” filminde ve yönetmeni Steven Spielberg olan “Catch Me If You Can” filmlerinde yer aldı. Tom Hanks, Martin Sheen, Christopher Walken ve Amy Adams gibi oyuncularla birlikte rol aldığı “Catch Me If You Can” ile Altın Küre’ye tekrar aday gösterildi.

2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan “The Aviator” filminde “Howard Hughes”u canlandırdı ve Altın Küre kazandı.

2006 yılında tekrar Martin Scorsese ile “The Departed” filminde rol aldı. Aynı yıl “Blood Diamond” filmindeki rolü ile Oscar ve Altın Küre adayı oldu.

Di Caprio, “Zindan Adası”, “Yalanlar Üstüne”, “Köstebek”, “Hayallerin Peşinde”, “New York Çeteleri”, “Kumsal”, “Demir Maskeli Adam”, “Marvin’in Odası” ve daha pek çok filmde oynadı.