Şeyda Buzağıcıoğlu

Şeyda Buzağıcıoğlu

1957 yılında Amasya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden 1978’de mezun oldu. 2000 yılında emekli olana kadar ö

Sofonisba Anguissola

Sofonisba Anguissola

1535’te İtalya’da doğdu. Babası Amilcare Anguissola 6 kız, bir erkek çocuğa sahipti ve bu çocukların hepsine Rönesans hümanizmini öğretmeye adamış dul bir erkekti.

Su Yücel

Su Yücel

Can Yücel ve Güler Yücel’in kızı olarak doğdu. 1974 yılında ortaokul sıralarında yaptığı ve “Tarlada Öğle Yemeği” adını verdiği resim, PTT tarafından düzenlenen Posta Pulu Desen Yarışmasında birincilik ödülünü aldı ve bir milyon adet basıldı.

Şükriye Dikmen

Şükriye Dikmen

1918 yılında İstanbul'da doğdu. Babası, Cumhuriyet dönemi bilim adamlarından Batumlu Cafer Fahri Bey’dir. Ressam Tiraje Dikmen'in ablası, Meclis-i Mebûsan ve TBMM milletvekili Ali Dikmen'in de yeğenidir.

Tiraje Dikmen

Tiraje Dikmen

1925 yılında İstanbul Büyükada’da doğdu. Babası, Türkiye’de mikrobiyoloji alanında çalışmaları olan veteriner Cafer Fahir Dikmen'dir.

Tomur Atagök

Tomur Atagök

1939 yılında İstanbul’da doğdu. 1959’da Robert Kolejinden mezun oldu. 1962’de Oklahoma State Üniversitesinden mezun oldu. 1965’te Berkeley Üniversitesinde Resim Bölümünde yüksek lisans yaptı.

Traje Dikmen

Traje Dikmen

1925 yılında İstanbul Büyükada’da doğdu. Babası, Türkiye’de mikrobiyoloji alanında çalışmaları olan veteriner Cafer Fahir Dikmen'dir. İki çocuklu ailenin, ikinci çocuğu olan Tiraje Dikmen’in ablası ressam Şükriye Dikmen’dir.

Tülay Tura Börtecene

Tülay Tura Börtecene

1 Şubat 1936 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul Kız Lisesinde tamamladı. 1955-1959 yılları arasında, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin resim bölümünde, Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde öğrenim gördü.

Uğur Mine Tamay

Uğur Mine Tamay

1982 de Cemil Tamay ile evlendi. 1991 ve 2000’de çiftin Serra ve Sena adını verdikleri iki kızları oldu. 2014 yılında üçüncü çocukları Ömral Yücel doğdu.

Vildan Gizer

Vildan Gizer

1889 yılında İstanbul'da doğdu. Büyükbabası Sultan Abdülhamit'in Başmabeyincilerinden Osman Bey'dir. Osman Bey “Matbacı Osman Bey” olarak da tanınmaktadır ve İstanbul'da bulunan Osmaniye semtinin isim kaynağıdır.

Vincent Willem Van Gogh

Vincent Willem Van Gogh

30 Mart 1853 tarihinde doğdu. Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alır.

Yunus Güneş

Yunus Güneş

1950 yılında Bingöl’de doğdu. Yüksek Öğrenimini İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümünde gördü. 1971 yılında Kırşehir Merkez Kale Ortaokulunda resim iş öğretmenliğine, yaklaşık üç yıl sonra da İstanbul Kasımpaşa Lisesi resim iş öğretmenliğine a

Zafer Uyar

Zafer Uyar

1948 yılında Kırklareli’nde doğdu. Lüleburgaz Lisesi’ni bitirdi. Yaşamı Bursa ve İstanbul’da geçti. Bankacılık sektörün

Zeki Faik İzer

Zeki Faik İzer

15 Nisan 1905 tarihinde, İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Beykoz Ahmet Mithat Efendi Mektebi’nde tamamladı. İlk resim eğitimini ilkokul sıralarında Agah Efendi’den aldı.

Zekiye Akalın

Zekiye Akalın

Zekiye Akalın (d. 21 Ocak (?); Berlin, Almanya) ,Türk ressam ve eğitimcidir. Sanatçı Berlin Almanya’da doğdu.