Bahar Kocaman

Bahar Kocaman

1961 Edirne’de doğdu. 1983 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Resim Bölümü Prof. Adnan Çoker Atölyesinden mezun oldu. 1985 Mimar Sinan Üniversitesi, Resim ve Heykel Müzesi Resim Restorasyonu Bölümünde restoratör olarak göreve başladı

Bahattin Odabaşı

Bahattin Odabaşı

1947 yılında Sivas Gürün’de doğdu. 1963 yılında İstanbul Öğretmen Okulu Resim seminerine girdi. 1970 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü'nden birincilikle mezun oldu.

Basri Erdem

Basri Erdem

1948’de Lüleburgaz Akçaköy’de doğdu. Ortaöğrenimini Kepirtepe İlköğretim Okulunda tamamladı. Ünsal Kınıklı, Selahattin Taran, İlhami Demirci, Malik Aksel'in öğrencisi oldu.

Belkis Mustafa

Belkis Mustafa

1896 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Makedonya kökenli bir aileden gelmektedir. 1914'te girdiği güzel sanatlar okulundan 1917'de diploma alan ilk Türk kadını olma özelliğine sahiptir.

Berthe Morisot

Berthe Morisot

14 Ocak 1841’de, Fransa’da varlıklı bir burjuva ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası Edmé Tiburce Morisot, Cher departmanında valiydi, École des Beaux Arts’ta mimarlık bitirdi.

Burhan Yıldırım

Burhan Yıldırım

1955 yılında Sivas'ın Zara ilçesinde doğdu, sanat eğitimine 1974 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu'nda başladı.

Can Göknil

Can Göknil

1969 yılında New York Şehir Kolejinde resim ana dalında yüksek lisans yaptı. 1973'te Türkiye'ye döndü, bir yıl sonra resimli öykü kitabı olan Kirpi Masalı'nı yayımladı.

Celile Hanım

Celile Hanım

Babasının görevi nedeniyle bulundukları Selânik’te, 1880 yılında doğdu. Babası dilci ve eğitimci Hasan Enver Paşa; annesi ise Alman kökenli Osmanlı generali Mehmet Ali Paşa'nın (Karl Detroit) kızı olan Leyla Hanım'dır.

Cemal Tollu

Cemal Tollu

19 Nisan 1899 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası mühendis Sait Bey, annesi Hayriye Hanım’dır. Çocukluk yıllarının babasının işi nedeniyle Şam ve Diyarbakır’da geçirdi. Hicaz Demir yollarında çırak olarak çalıştı.

Cevat Dereli

Cevat Dereli

Kimi zaman köy görünümleri, köy yaşamı; kimi zaman Ürgüp, Kayseri, Sinop, Bursa, Gümüşhane gibi kent görünümleri ya da Boğaz, Adalar gibi İstanbul’un doğal güzellikleri veya Dolmabahçe, Beylerbeyi Sarayları gibi anıtsal yapıları konu edindi.

Ceyhan Murathanoğlu

Ceyhan Murathanoğlu

1944’te Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. İlkokul öğretmenliği yaptı.

Damien Hirst

Damien Hirst

Damien Hirst (d. 7 Haziran 1965), İngiliz sanatçı; Young British Artists olarak anılan grubun en önemli sanatçısıdır. Çalışmalarında öl

Deniz Bilgin

Deniz Bilgin

14 Nisan 1956’da resim öğretmeni Müjgan Akçin ve pilot üsteğmen H. İbrahim Akçin’in kızı olarak Diyarbakır’da doğdu. 1958’de babas

Diego Velazquez

Diego Velazquez

Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (6 Haziran 1599 – 26 Haziran 1660), İspanyol ressam. Kral IV. Felipe’nin sarayında baş ressam olarak ça

Edouard Manet

Edouard Manet

Édouard Manet (23 Ocak 1832 – 30 Nisan 1883), Fransız ressam. Ondokuzuncu yüzyılda modern hayatı konu alan resimler yapmaya başlamış ilk ress