Mahmut Cûda

Mahmut Cûda

1904 yılında Fethiye’de doğdu. Osmanlı’nın savaş ve yıkımlarla dolu son yıllarında büyüdü. Hâkim olan babasının görevi nedeniyle sık sık yer değiştiren ailesi, bir süre sonra dağıldı.

Maide Arel

Maide Arel

1907 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde Nazmi Ziya ve Hikmet Onat Atölyelerinden ders aldı. 1930 yılında akademiden mezun oldu.

Maria Cosway

Maria Cosway

11 Haziran 1760’ta Floransa’da doğdu. Royal Academy of Arts’ta öğrenim gördü ve İngiltere'deki ilk Napolyon portresini yaptı. Portre ve tarih konulu eserler üzerine yoğunlaştı.

Marie Laurencin

Marie Laurencin

31 Ekim 1883’te Paris’te doğdu. Ailesinin desteğiyle Humbart Akademisine başladı. George Braque'la arkadaş oldu. Montmartre'daki kübistlerin arasında yetişmesine karşın, bu akımın ilkelerini benimsemedi.

Mary Cassatt

Mary Cassatt

Mary Stevenson Cassatt (d. 22 Mayıs 1844, Pensilvanya– ö. 14 Haziran 1926 Fransa), ABD’li ressam. Yetişkinliğinin büyük bölümünü Fransa

Maurits Cornelis Escher

Maurits Cornelis Escher

Maurits Cornelis Escher (17 Haziran 1898 – 27 Mart 1972, Hollanda), ressam ve grafik sanatçısı. Maurits Cornelis Escher veya daha çok kullanıla

Max Ernst

Max Ernst

Kuşları sevdiği için resimlerinde kuş unsuruna önemli yer verdi. Resmettiği ve Loplop adını verdiği kuş aslında ikinci benliğidir. İkinci benliğinin, kişiliğinin uzantısı olduğunu ve kuşlarla insanlar arasında eski bir karışıklık nedeniyle doğduğunu iddia

Mehmet Ruhi Arel

Mehmet Ruhi Arel

Sanayi-i Nefise Mektebinde Osman Hamdi Bey ve Salvatore Valeri’nin öğrencisi oldu.

Melek Celal Sofu

Melek Celal Sofu

1896’da İstanbul’da doğdu. “Tepedelenliler” ailesine mensuptur. Babası Miralay Ziya Bey idi.

Melek Mazıcı

Melek Mazıcı

25 Kasım 1956 tarihinde, İstanbul’da doğdu. Mazici, 1975-1981 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde okudu.

Mihri Müşfik Hanım

Mihri Müşfik Hanım

26 Şubat 1886 tarihinde, İstanbul'da varlıklı bir ailenin bireyi olarak doğdu. Varlıklı ve aydın bir ailenin bireyi olarak yetişti ve yabancı mürebbiyelerin elinde iyi bir eğitim alarak büyüdü.

Mine Zaim

Mine Zaim

1946 yılında Ankara’da doğdu. Lise tahsilini Ankara’da tamamladı. İlaç ve Kimya sektöründe çeşitli kademelerde görev yaptı. Em

Müfide Kadri

Müfide Kadri

1890 yılında İstanbul’da doğdu. Doğumundan hemen sonra annesini, küçük yaşta babasını kaybetti. Şehremaneti mümeyyizlerinden Kadri Bey tarafından evlat edinildi.

Muhittin Sebati

Muhittin Sebati

Burada, atölyenin dışına taşan sanat eğitimi müzelerle, sergilerle devam etti. Paris’te, 20. yüzyıl başında ortaya çıkan fovizm, kübizm gibi akımların bir sentezi doğrultusunda eğitim veren Akademi Julian’daki Albert Laurens atölyesinde çalıştı.

Mürşide İçmeli

Mürşide İçmeli

Yurda döndükten bir yıl sonra 1962’de bu kez grafik sanatı dalında yetiştirilmek üzere Londra'ya gönderildi. Central School Art and Design'ın Grafik Sanatları Bölümünde İllüstrasyon dalında ihtisas yaptı.