Naciye İzbul

Naciye İzbul

Serbest bir boya tekniğiyle, izlenimci anlayışa yakın bir çizgide çalıştı, konularını yaşadığı çevreden ve doğadan seçti. 1970 yılında Ankara Kadın Ressamlar Derneği’ni kurdu ve 2002 yılına kadar bu derneğin başkanlığını yürüttü.

Nadide Akdeniz

Nadide Akdeniz

1945’te Niğde’de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsünde Resim-Grafik Bölümünden mezun oldu. Turan Erol, Adnan Turani ve Nevide Gökaydın'ın öğrencisiydi.

Naile Akıncı

Naile Akıncı

1923 senesinde Van’da doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi’nin 1938 yılında açtığı giriş sınavını kazanarak resim bölümüne kaydoldu. Nurullah Berk ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yanındaki öğrenciliğiyle birlikte, Şefik Bursalı yönetiminde de çalışmalarını sürdürdü

Namık İsmail

Namık İsmail

1911 yılında Paris’e gidince Julian Akademisine devam etti, kısa bir süre sonra Çallı İbrahim’in yönlendirmesiyle 1912 yılında Cormon atölyesine geçti. Burada çalışmalarına iki yıl boyunca devam etti.

Nazan Erkmen

Nazan Erkmen

1998–2005 yıllarında dekan yardımcısı ve 2003–2005 yıllarında grafik bölüm başkanı, 2003–2005 yılları arasında ise Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Nazlı Ecevit

Nazlı Ecevit

4 Ocak 1900 tarihinde İstanbul'da doğdu. Soylu bir aileye mensup olan Ecevit'in babası Albay Emin Sargut, büyükbabası ise Ferik Salih Paşa'dır. Zamanın padişah yaverlerinden olan Ali Kırat Paşa da annesinin babasıdır.

Nazmi Ziya Güran

Nazmi Ziya Güran

Mektebi Mülkiye-i bitirdikten sonra Sadaret Mektub-i Kalemi’nde göreve başladı. 1902 yılında babasının hayatını kaybetmesiyle kararlarını kendi başına verebilecek duruma kavuştu, aynı yıl Sanayi-i Nefise Mektebi’ne kaydoldu.

Necati Hamutcu

Necati Hamutcu

15 Nisan 1950 tarihinde Manisa’da doğdu. Çocukluğunda itibaren resimle ilgilendi. Manzara, natürmort, portre, peyzaj bir çok tarzda eserler ür

Nermin Pura

Nermin Pura

1923’te İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesini bitirdi.

Neşe Erdok

Neşe Erdok

1940 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğdu. Annesi Semai Sanlı ve babası Şinasi Erdok, Niş ve Leve Leskofça kökenli olup bir iç göçle Üsküp’e yerleşen ve Balkan Harbi sırasında Türkiye’ye göç eden iki ailenin çocuklarıdır.

Nevhiz Tanyeli

Nevhiz Tanyeli

1941 yılında Edirne'de doğdu. 1965 Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin Yüksek Resim Bölümünden mezun oldu. Neşet Günal, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Cemal Tollu atölyelerinde eğitim aldı.

Nevin Çokay

Nevin Çokay

1930 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1947 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisini 1953 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesinde bitirdi.

Nihat Akyunak

Nihat Akyunak

Türk ressamı (Tokat 1922-İstanbul 1986). İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitiren (1946) Nihat Akyunak, uluslararası Lugano "Siya

Nikolai Abraham Abildgaard

Nikolai Abraham Abildgaard

11 Eylül 1743 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde doğdu. Søren Abildgaard ve Anne Margrethe çiftinin oğludur. Babası ünlü bir yazar, illüstratör ve ressamdı. Ünlü ressam Johan Edvard Mandelberg ve heykeltıraş Johannes Wiedewelt’in rehberliğinde...

Nur Koçak

Nur Koçak

14 Aralık 1941 tarihinde, İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul, lise onuncu sınıfın sonuna kadar TED Ankara Kolejinde okudu, liseyi Western High School, ABD Washington DC'de bitirdi.